Zelená střecha je střecha pokrytá vegetací. Rozlišujeme intenzivní a extenzivní zelené střechy (podle sklonu, únosnosti střechy nebo druhu rostlin). Domy se zelenou střechou se v posledních letech těší rostoucímu zájmu.
Podle průzkumu z roku 2019 vzrostl zájem obyvatelů ČR o konstrukci zelených střech jen za daný rok o více než 26 %. A není divu. Vegetační střechy umožňují pěstování rostlin v bezprostřední blízkosti vašeho domova, oživí okolí, a navíc poskytují řadu výhod.
Pokud uvažujete o pořízení zelené střechy, máte v zásadě na výběr ze dvou možností: intenzivní nebo extenzivní zelená střecha. Jednotná definice a rozdělení zelených střech v českém prostředí dosud neexistují. Intenzivním zeleným střechám se někdy říká obytné střechy. Oproti extenzivní zelené střeše se liší mj. tím, že se po ní běžně pohybují osoby, a to i po výsadbě rostlin. My se zaměříme na extenzivní zelené střechy, které jsou finančně, technicky i údržbově méně náročně.
Extenzivní zelená střecha a její využití
Extenzivní vegetační střechu si můžete zřídit i na méně rozměrných plochách, např. na garáži, pergole, altánku, zahradní kůlně nebo přístřešku pro zvířata. Mezi další výhody patří:
- nižší finanční náklady (na stavební materiály výsadbu střechy),
- menší nároky na údržbu (zavlažování je ponecháno sukcesivním procesům),
- minimální požadavky na výběr prostor (extenzivní zelené střechy je možné zřídit na menší ploše, jako je střecha pergoly, altánku, garáže, zahradní kůlny nebo třeba příbytku pro zvířata).
Možná se ptáte, zda je potřeba počítat také s nějakým omezením. Extenzivní zelené střechy, jak jsme již zmínili, nejsou většinou určené k volnému pohybu osob (proto se někdy užívá název „pohledové střechy“).
Zároveň se nehodí pro pěstování náročnějších rostlin, jakými jsou např. vyšší okrasné rostliny nebo keře. Je to dáno i její konstrukcí, která zpravidla není navržena na větší zatížení. Proto se na extenzivních střechách nejčastěji vysazují různé druhy sukulentů, bylin nebo nízkých trav, které se objedou bez každodenní údržby.
Funkce a výhody zelených střech
Střešní zahrady poskytují vlastníkům celou řadu benefitů, např.:
- zabraňují přehřívání a chrání obydlí před mrazem,
- snižují náklady na vytápění a klimatizaci,zamezují vzniku tepelných ostrovů,
- zadržují nečistoty, jako jsou aerosoly nebo prach, a snižují tvorbu CO2,
- zabraňují prudkým výkyvům teplot mezi dnem a nocí,
- chrání střešní krytinu před UV zářením a mechanickým poškozením,
- prodlužují životnost střešního pláště,
- zvyšují hodnotu nemovitosti,
- efektivně zadržují dešťovou vodu, čímž snižují nároky na údržbu kanalizací.
- nepotřebujete další prostory pro výsadbu, vystačíte si s vlastní střechou,
- rozkvetlá zeleň snižuje přemíru stresu a působí uklidňujícím dojmem.
Extenzivní zelená střecha: kolik jakého materiálu objednat a jaký je postup výstavby?
Chcete si sami vytvořit jednoduchou skladbu nízkonákladové extenzivní zelené střechy do sklonu 5° (8,7 %) a nevíte kolik čeho objednat? Přinášíme vám návodný přehled kolik materiálu budete potřebovat (seznam a ceny produktů). A dále kompletní návod s fotografiemi
Potřebujete poradit?
- Zpracujeme koncepční řešení a studie
- Provádíme statické a stabilitní výpočty
- Dodáme projektovou dokumentaci ve všech stupních
- Provádíme dozory na stavbách s geosyntetiky
Nebojte se zeptat
Zdarma | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Konzultace v terénu
Nebojíme se vyjet do terénu a řešit problém na místě.