Protože se problematikou vyztužování zemin zabýváme již téměř 20 let, nemohli jsme si nejnovější poznatky prezentované předními odborníky v této oblasti rozhodně nechat ujít. Téma semináře i seznam přednášek totiž dával tušit, že budou prezentovány poznatky, které zatím nebyly publikovány a které nám pomohou lépe pochopit některé mechanizmy fungování vyztužené zeminy.
Seminář uspořádala International Geosynthetic Society prostřednictvím své technické komise pro vyztužování zemin, což je jedna z technických komisí (TC IGS) pro řešení zásadních technických otázek vztahujících se k používání geotextilií a dalších geosyntetik.
Seminář se konal v září 2015 v Edinburghu na úvod XVI Evropské konference mechaniky zemin a geotechnického inženýrství (XVI ECSMGE).
Seminář byl zaměřen na mezioborovou problematiku, ve které se propojuje chování výztužných geomříží a mechaniky zemin. Dopolední přednášky, prezentované předními odborníky na vysoké úrovni, byly doprovázeny bohatou diskuzí. Asi nejvíce nás zaujaly přednášky Jorge Zornberga, který představil poslední poznatky při testech s průhlednou zeminou, a Steva Perkinse, který zhodnotil statistické výsledky měření geomříží pro stabilizaci konstrukčních vrstev vozovek v USA za posledních 35 let.
V odpolední části se přednášející zabývali problematikou návrhových metod ve Velké Británii, Holandsku, Francii, Německu, Itálii, Finsku a Japonsku. Z obsahu přednášek bylo zřejmé, že návrhové metody a výpočetní modely nejsou zdaleka dokončeny a před odborníky je mnoho práce při jejich dalším sjednocování a vývoji. Zaujala nás zejména debata o blížící se revizi Eurokódu 7, do něhož by měly být poprvé začleněny i vyztužené zeminy.
Seminář nás svým obsahem rozhodně nezklamal, některé získané poznatky budeme už nyní schopni uplatnit v naší práci. A protože jsme byli po celém dni plném zajímavých diskuzí v sále i v kuloárech značně žízniví, ochutnali jsme v typických skotských hospůdkách i místní pivo. Popravdě řečeno, Skotové prosluli díky whisky, a u té jsme asi také měli zůstat.