Mnoho inženýrských a občanských staveb má volné plochy a svahy, které se obvykle nechají zarůst přirozenou vegetací nebo jsou ozeleněny travním osevem či keři. Velmi často se ale stává, že na ochranu těchto ploch proti plevelu nebo erozi nezbývají vlastníkovi buď finanční prostředky nebo použije pesticidy nebo polypropylenové textilie vyrobené z ropy, jejichž zbytky zůstávají po jejich rozpadu v půdě až 100 let. Proč tedy nepoužít kompostovatelnou textilii vyrobenou ze stoprocentní biomasy?
Dodavatelé produktů pro stavebnictví jsou v posledních letech pod sílícím tlakem evropských orgánů vyrábět a dodávat výrobky nejlépe z obnovitelných zdrojů a s výrazně nižšími emisemi skleníkových plynů ve srovnání s dosavadními technologiemi.
Proto je možné i v České republice projektovat, dodat a instalovat ekotextilie, které se prodávají pod obchodními názvy „Agrotex EKO“ a „Agrotex EKOFLEX“.
Ekotextilie na strmém svahu násypu
Jsou alternativou k běžně používaným textiliím na bázi vláken vyrobených z ropy. Výroba probíhá tradičním způsobem – jen se místo polypropylenu (PP) nebo polyesteru (PET) vyrábí z polymeru kyseliny mléčné (PLA), kdy je surovinou např. odpad při zpracování v cukrovarnictví a zemědělství.
PLA se pro zajímavost využívá i při výrobě obalů potravin nebo ve zdravotnictví při výrobě obvazů a implantátů.
Při výrobním procesu polymeru PLA se spotřebovává minimum neobnovitelných zdrojů.
Ekotextilie mají průměrnou životnost 3-5 let – rozkládají se vlivem teploty a vlhkosti. Po svém rozkladu nezanechávají žádné nežádoucí chemické zbytky a na konci své životnosti slouží jako biologické hnojivo.
Snižují náklady na údržbu komunální zeleně – do doby plného vzrůstu keřové vegetace slouží jako ochrana proti plevelům a udržují půdní vlhkost. Pro ochranu proti vandalismu obsahují zpomalovače hoření. Velmi často se využívají také jako separační vrstva po mulčovací kůru nebo okrasný štěrk.
V zemích západní Evropy jsou vlastníci ploch a komunikací důraznější ve využívání ekologických technologií a výrobků. V minulé sezóně realizační firmy nainstalovaly statisíce čtverečních metrů ekotextilií kolem silnic, cyklostezek a chodníků.
Ukázka instalace 120 000 m2 ekotextilií kolem komunikací na úseku dlouhém 6 km:
Ochrana dělícího pásu a svahu silnice:
Instalace ekotextilií na plochách kolem dálničního přivaděče:
Využití na kruhovém objezdu a ve vodním stavitelství:
Výhody využití ekotextilií
pohlcují sluneční záření a tím zamezují růstu plevele na plochách kolem komunikací a v komunální zeleni
mají vynikající UV stabilitu (lepší než UV-stabilizované PP nebo PET geotextilie)
zajišťují snadný průnik vody do půdy
rovnoměrně po celém povrchusnižují odpařování vody, udržují půdní vlhkost, zabraňují tvorbě půdního škraloupu
mají kompaktnější strukturu než rohože z juty nebo kokosových vláken – snáze se přepravují
Pro velikost dodávaných balení se s oblibou využívají i v okrasných a užitkových zahradách. Další informace o ekotextiliích si přečtěte na speciálních webových stránkách.